Snomaster SMBC-145 Under Counter Beverage Cooler 145L
R14 547,50 incl. VAT
The SnoMaster SMBC-145 145L Under-Counter Beverage Cooler is designed for stylish, effortless entertaining in kitchens, bars, and home entertainment areas. Its sleek, space-saving design fits neatly beneath counters, while sliding shelves make organising bottles and cans simple and convenient. A tempered glass door with anti-UV Low-E coating helps protect beverages from external heat while offering a clear, modern display. With reliable, consistent cooling performance, the SnoMaster SMBC-145 keeps drinks perfectly chilled all day, making it a practical and elegant addition to any home.
Product Information
Warranty – 2 year warranty on unit, damage due to negligence will not be covered
| Dimensions (mm) Unit: | (H) 870 × (W) 600 × (D) 605 |
| Dimensions (mm) Packaged: | (H) 930 × (W) 660 × (D) 630 |
| Storage Volume: | 145L |
| Capacity: | 145L |
| Rated Current: | 0.8A |
| Temperature Range: | 2°C to 20°C |
| Net Weight: | 44Kg |
| Voltage: | 220-240V / 50Hz |
| Lamp Power: | 0.5W |
| Total Input Power: | 135W |
| Design Criteria: | Designed For African Conditions |
| Colour: | Black With Stainless Steel Trim |
| Suggested Applications: | Kitchens, Home Bars, Entertainment Areas, Offices & Guest Rooms |
| Notes: |
|
- Reversible smoked tempered glass door
- Anti-UV Low-E coating for protection against heat
- Internal LED touch display (lockable) with door lock
- Internal LED lighting
- Sliding metal shelves with wooden trim
- Fan-assisted cooling with compressor system
- Designed for African conditions