Snomaster SM-130F Under Counter 100L Beverage Cooler
R16 098,85 incl. VAT
Designed for lively homes and frequent entertaining, the SnoMaster SM-130F under-counter beverage cooler delivers powerful, fast cooling in a sleek, space-saving design. With Turbo Mode dropping temperatures to –5°C for rapid chilling and Party Mode maintaining that level for hours, it keeps drinks perfectly cold even during busy gatherings. Adjustable shelving and a tempered glass door provide a clean, modern display, making it a practical and stylish addition to any kitchen or bar area.
Product Information
Warranty – 2 year warranty on unit, damage due to negligence will not be covered
| Dimensions (mm) Assembled: | (H) 855 × (W) 560 × (D) 505 |
| Dimensions (mm) Packaged: | (H) 885 × (W) 605 × (D) 565 |
| Storage Volume: | 100L |
| Rated Current: | 1.0A |
| Temperature Range: | -5°C to 10°C (Sub-Zero) |
| Net Weight: | 43.5Kg |
| Voltage: | 220-240V / 50Hz |
| Lamp Power: | 5W |
| Total Input Power: | 130W |
| Design Criteria: | Engineered for the African climate |
| Finishes: | Black |
| Suggested Applications: | Kitchens, Home Bars, Entertainment Areas, Game Rooms & Guest Suites |
| Notes: |
|
- Heated tempered glass door (right hinged only)
- Compressor cooled with door open alarm
- External LED touch display (lockable)
- Designed for African conditions
- Internal LED light
- Sliding metal shelves
- Various rapid speed settings with fan assisted cooling